11
10
12
13

Символіка вишивки

Символіка українського орнаменту

Вишивка – не лише спосіб декорування та прикрашання одягу. Українські вишиванки відзначаються своїм глибинним символізмом, що своїм корінням сягає тисячолітньої давнини.

 У стародавні часи в основних орнаментальних мотивах містилися елементи символіки різних культур, у них відображалися вірування слов’ян. Наші предки намагалися захистити себе від впливу могутніх недоброзичливих сил природи. Орнамент був своєрідним заклинанням, наділеним захисними функціями, та справжнім оберегом. Протягом багатовікової історії магічний сенс вишивки за допомогою символів було втрачено, але на щастя, у наш час значення української культури та звичаїв відроджується. Кожен свідомий українець бажає мати вишиванку, і  замислюється над підтекстом, закладеним у ній за допомогою вишивки.

 

РОМБИ – НАЙПОШИРЕНІШИЙ МОТИВ УКРАЇНСЬКОЇ ВИШИВКИ. 

Вони символізують богиню землі, є оберегом, що приносить щастя, родючість, достаток та благополуччя у сім'ї.

Перетин його діагоналей утворює хрест – символ вічності.


ТРОЯНДИ – НАЙУЛЮБЛЕНІША КВІТКА В УКРАЇНІ. Є символом доброзичливості та статку, а червона троянда – символ дівочої краси й чистоти. 

Промовте слово ружа, і ви знайдете в ньому древнюю назву Сонця – Ра. Там, де троянди складені в систему геометричного узору, ці рослини – не просто квіти – це квіти-зорі, що уособлюють уявлення народу про Всесвіт, як систему.  Вишивали мотив з трояндами на рушниках та на жіночому одязі.


ЗОРІ – СИМВОЛ ГАРМОНІЇ ВСЕСВІТНЬОЇ ЗІРКИ ТА НЕБЕСНОГО ВОГНЮ.

Зорі повинні мати трикутні або рівні промені. ЗНАК РОЗУМУ ТА СВІТЛИХ ДУМОК. 

Розкидані по рукавах та зібрані в  геометричний орнамент, вони дають уявлення про структуру Всесвіту, не хаотичну, а впорядковану та гармонійну.


ВИНОГРАД - СИМВОЛ РОДИНИ ТА РОДЮЧОСТІ. Відображає в собі радість створення сім'ї. 

Сад-виноград – це життєва нива, на якій чоловік - сіяч, а дружина зобов'язана ростити та доглядати їх родовідне дерево.


СВАРГА – НАЙШАНОВАНІШИЙ СИМВОЛ СЛОВ'ЯН ТА ЇХ ПРЕДКІВ. 

  Вона  є символом щастя, багатства, радощів. Сварог – Бог Всесвіту, нашої галактики та її зоряного неба. А особливо – кола Зодіаку, що уособлює хід часу. В українській народній традиції цей символ найчастіше називають словом «свастя». Воно походить від « Сва-з-тя», тобто «Святість з тобою» або «Святий з тобою». Це захисна формула, адже людина, яка перебуває в єдності зі Святим Творцем, є невразливою. Відповідно, й саме зображення свастя є оберегом.


ДУБ – СВЯЩЕННЕ  ДЕРЕВО, ЩО УОСОБЛЮЄ ПЕРУНА, БОГА СОНЯЧНОЇ ЧОЛОВІЧОЇ ЕНЕРГІЇ, РОЗВИТКУ ТА ЖИТТЯ.

Дуб наші предки шанували за міцність, красу, довговічність. Хлопці та молоді чоловіки завжди мали при собі чарівний оберіг животворчої сили свого роду. Вважалося, що в дубі живуть душі хоробрих воїнів і він має наймогутнішу владу над злими силами, оберігає людину від усяких пошестей, від злого чаклунства. 

ДУБ І КАЛИНА – Часто зустрічаються на чоловічих сорочках. Поєднують в собі символи сили і краси, кохання та продовження роду, чоловічої енергії та розвитку життя.


КАЛИНА – ДЕРЕВО РОДУ, СИМВОЛ ЛЮБОВІ, ЩАСТЯ, БАГАТСТВА, КРАСИ Й НАДІЇ.

У давні часи калину пов'язували з народженням Всесвіту, вогненної трійці: Сонця, Місяця й Зірок.

Калина символізує жінку «в повній силі» і є невід'ємною частиною весільних обрядів.


КОЛОХРЕСТ – (ХРЕСТ В КОЛІ) Знак Сонця. Перепона та попередження зла, знак закритості від негараздів. 

Сонце часто зображається восьмикутною зіркою чи квіткою.


МАК – символ пам'яті роду, символізує зв’язок із предками, безсмерття.

Червоний мак символізує молодість, красу та їх швидкоплинність. Ніжна квітка несе в собі незабутню пам’ять роду. Дівчата, в сім’ї яких були загинуті, з любов’ю і тугою вишивали узори  маків на сорочках, а на голови одягали віночки з семи маків, обіцяючи цим ритуалом зберегти і продовжити свій рід.


ГОЛУБ – СИМВОЛ ЧИСТОТИ, ОЧИЩЕННЯ.

Голуб з голубкою – символ кохання й сімейного благополуччя. Тому пару голубків в оточенні квітів часто вишивали на весільних рушниках, фігурками голубів прикрашили весільний коровай.


СПІРАЛЬ - СИМВОЛ МУДРОСТІ.

Якщо кольорова гамма синьо-фіолетова – потаємних знань. Найсильніший відштовхуючий знак для темних сил – якщо колір червоний, білий чи чорний.


ПАВИЧ -  СИМВОЛ РОЗКВІТУ Й МОЛОДОСТІ, СІМЕЙНОГО ЩАСТЯ.

Павичів розташованих один до одного головами, в оточенні вінця вишивають на весільних рушниках, щоб життя було гарне, як ці птахи жар-птиці, що символізують сонячну енергію розвитку.

ВАЖЛИВО ЗНАТИ

 Не бажано на одній речі вишивати декілька різних за своїм значенням  узорів-оберегів. Краще для кожного з них підібрати окрему річ – інакше результатом такої вишивки стане енергетична мішанина. Це відноситься і до матеріалу, з якого зроблені нитки – не поєднуйте в одному узорі  декілька видів прикладних матеріалів. 

Також вишивку-оберіг потрібно робити гладенькою, без вузликів – вузли заважають плавному руху енергій.

 Нехай Ваші вишиванки приносять Вам благополуччя та оберігають  від негараздів.